+90 312 3977236
Hoş geldiniz!    Üye Girişi / Kayıt Ol   

     LED kelimesinin anlamı  ışık yayan diyot (Light Emitting Diode) kelimelerinin baş harflerinden gelmektedir. LED ’lerin bir araya getirilmesi ile ortaya çıkan lamba veya ampullere de LED lamba veya LED ampul adı verilmektedir. LED lambalar eski tip lambalara kıyasla çok daha uzun ömürlü olmaları yanısıra elektriksel verimlilikleri de daha fazladır. Işık değeri olarak 1 vat güçten 100 lumenden fazla aydınlatma olanağı sağlamaktadır. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde LED aydınlatma sektörünün 10 kattan fazla artacağı öngörülmektedir.  

     LED lambaların birbaşka önemli özelliği de enerji verildiğinde aydınlatma için çok kısa sürede kendine gelmesi ve uzun ısınma sürelerinin olmamasıdır. Florasan ve eski tip lambaların ömrünü en fazla etkileyen sebeplerden biri olan açma/kapama sayısı da yine LED ampullerde önemsiz bir ayrıntı olarak karşımıza çıkmaktadır. LED aydınlatma hususnda önümüze çıkan en belirgin dezavantaj şu an için fiyat ve sürücü hatalarından kaynaklanan ömür kısalmalarıdır. Fiyat hususunun önümüzdeki dönemde ne olacağını kestirmek zordur ancak sürücü hatalarını ortadan kaldırmak almış olduğunuz ürünün kalitesi hakkında araştırma yapmak ve kullanıcı tecrübelerini araştırmak mümkündür.

     Birçok LED lamba ve ampul günümüzde eski tip lambalarla direk olarak değiştirmeye olanak sağlayacak soket ve aparatlara sahiptir. Örneğin piayasadan alacağınız ve üzerinde E27 ibaresi görmüş oladuğunuz bir LED ampulü dirtek olarak evlerimizde bulunan E27 duylara takarak çalıştırabiliriz.

     LED lambalarla ilgili birbaşka husus da kelvin (K) cinsinden ifade edilen renk sıcaklığıdır. 3000K sarı ışık - 6500K soğuk beyaz ışık arasında birçok farklı renk sıcaklığına rastlamanız mümkündür. 5000K civarı olarak belirtilen günışığı rengi en çok tercih edilen renklerdendir. Satın almış olduğunuz veya alacağınız LED ürünün üzerinde bulunan lumen değeri(Lm), gücü (W), renk sıcaklığı (K) veya ışık şiddeti ile ilgili bilgileri mutlaka değerlendirmelisiniz. Eski tip lambalarda hangi güce tekabul ettiği de yine bazı lambalarda bulabileceğiniz bilgilerdendir. 

     LED ürünlerle ilgili bir diğer ayrıntı da LEd’lerin ışık yayarken her yönde ışık yaymamalarıdır. Buna göre satın almış olduğunuz LED ürünün hangi yönde ve hangi açıyla ışık yaydığı bilgisini de kontrol edebilirsiniz. Birçok LED kullanılarak farklı yönlerde farklı açılar verilen ürünülere rastlayabileceğiniz gibi tek noktadan yüksek güçte ışık veren ve yansıtıcılarla farklı yönlere homojen olarak ulaştırılan ışık şiddetlerine sahip olan LED ürünler de bulabilirsiniz.

     LED çipler Doğru Akım (DC) ile kontrol edilirler ve bu sebeple uygun bir güç kaynağı ile çaliştırılırlar. Yüksek sıcaklıktan olumsuz olarak etkilenen LED’ler tipik olarak bir soğutucu ile desteklenirler (aluminyum veya fan vs.). LED’lerle ilgili birçok bilgiyi web-sitemiz diğer sayfalarında da bulabilirsiniz.

Duyurular
 • Türkiyenin Lityum Akülü İlk Sokak...
  "SOLi Solar Lityum Lamba Ailesi olarak yeni yılınızı kutluyoruz ve yeni modellerimizle ilgili sürprizlerimizi açıklamaktan onur duyuyoruz."
 • SOLi varsa kablo, tesisat, kazı, ...
  "SOLi varsa kablo, tesisat, kazı, tadilat derdi yok. Hemen alarak kendiniz takıp kullanabileceğiniz bir dış mekan aydınlatma lambasıdır."
 • Türkiyenin ilk Lityum Demir Fosfa...
  "SOLi Solar Lityum Lamba Türkiye’de ilk defa lityum demir fosfat (LiFePo4) akülü aydınlatma lambasını 2013 yılı içerisinde piyasaya sürdü ve lamba 2014 ilk çeyreği ile beraber yoğun ilgi ile karşılandı."
 • SOLI KABLOSUZ TESİSATSIZ SOKAK LA...
  "SOLI ürün gamına dahil olan güneş paneli, lityum batarya ve led lamba kitleri her ihtiyaca uygun güç seçenekleri ile dış mekan aydınlatmada yeni bir sayfa açıyor."
 • SOLI Solar Lityum Lamba Serisi ye...
  "SOLI Solar Lityum Lamba Serisi yeni nesil güneş enerjili aydınlatma armatürleri satış ve lansmanı başladı."
 • Türkiye Genelinde Bayilikler Veri...
  "SOLI Solar Aydınlatma ürünleri satış ve servis ağı ailesine Türkiye genelinde bayilikler verilmeye başlandı"
Konuk Defteri

Tüm mesajları okumak ve mesaj yazmak için tıklayınız.

 • "bu cihazların uzaktan kumandası varmı?.en yakın nereden alabilirim."
  emel
 • "Ürünlerinizi çok kaliteli ve kullanışlı. Kış aylarında bile bu kadar verim alacağımı düşünmüyordum. Beni kablo ve tesisat masrafından da kurtardığınız iç..."
  Mustafa KOL
 • "ürünleri aldıkdan sonra ben de çok memnun kaldım..elektrik parası vermiyorsunuz bundan daha güzel ne olabilir ki.. Firmanın ciddi ve güvenilir olması da..."
  sabahat terekeci
 • "ÜRÜNLERLE İLGİLİ TEREDDÜTÜM VARDI ANCAK SATIN ALINCA HAYRAN KALDIM."
  Cemal Sezen
 • "almayı düşünüyorum,ancak batarya 12 saat olursa çok iyi olur.. "
  sabahat
 • "Ürünleriniz çok güzel ve orijinal, tebrik ediyorum."
  SAMET K.